Bogorodica ...
Selom kruži i prenosi se s pokoljenja na pokoljenje čudna predaja prema kojoj je u dubokoj jami usred brda obitavao strahotni zmaj, a Šišanci su svakoga mjeseca ždrijebom birali jednu od dražesnijih djevojaka te mu je nudili za obrok. Tako je jedanput mlađahna djevojka trebala biti dovedena grozovitoj nemani, a dan prije toga njezin je bijedni otac, samo da izbjegne strašan očaj u obitelji, s tugom u srcu otišao od kuće i lutao oko brda sa žarkom željom da sam umre, a ne da prepusti svoju miljenicu pohlepnim kandžama proklete zvijeri. I tako, dok je skrhan bolom lutao šumom smišljajući u sebi najsmionije nakane, presretne ga djevojka božanske ljepote, glave okrunjene zlatnim vijencem, haljine bijele poput snijega, prepuna neiskazive nježnosti, Tješi ga milim riječima i otkrije mu način kako da konačno pripitomi i ubije okrutnu zvijer. Ta djeva bijaše Bogorodica. Iste je noći čovjek, oboružan hrabrošću, ušao u pećinu te potpomognut tajanstvenim vračarijama svezao čudovište, iznenada pitomo kao janje, i odveo ga u selo. Ushićena ga djeca zajahaše, ganuta gomila zapljeska, a sretan otac, na radost i veselje svih prisutnih, probode mu srce i time naznači kraj stoljetnomu teroru.
Preuzeto iz knjige Valeriana Montia: "Cenni storici di Sissano"
prev. i prir. A. Giudici, Zajednica Talijana Šišan, Šišan 2014.
Valeriano Monti, svećenik, istraživač i pisac (Svetvinčenat, 6.I.1871 - Trst, 21.IV.1952).
prev. i prir. A. Giudici, Zajednica Talijana Šišan, Šišan 2014.
Valeriano Monti, svećenik, istraživač i pisac (Svetvinčenat, 6.I.1871 - Trst, 21.IV.1952).
Ova intrigantna legenda koliko god tajnovita vrlo je česta predaja srednjovjekovne Europe. Od 5. stoljeća u povijesti kršćanske pobožnosti, kulture i senzibiliteta zmaj je simbol vraga i poganizma. Monte Madonna je prapovijesni lokalitet s kontinuitetom življenja u antičko doba, pa legenda možda upućuje na drevni sukob sa zajednicom koja nije prihvatila kršćanstvo. U antičkim kulturama zmaj je prvobitno bio personifikacija prirodne snage. Osnovni element moći zmajeva bio je kontrola vode. Budući da je Šišan bio stoljećima deficitaran s vodom moguće je da legenda zapravo govori o pomanjkanju pitke vode. Na kontinuirani problem upućuje i žrtvovanje 12 djevojaka, što korespondira sa 12 mjeseci u godini. Realna je i hipoteza o otkriću fosiliziranih ostataka tiranosaura koje mještani nisu mogli objasniti pa su čitavoj priči dali mističnu interpretaciju. Monte Madonna je bila mjesto intenzivnog srednjevjekovnog štovanja. Za sada najstariji poznati zapis o procesijama do spomenute crkve sačuvan je u vizitaciji biskupa Eleonora Pagella iz 1690. godine. Kada su zabilježene procesije mještana Vodnjana i Galižane do Monte Madonne. Tradicionalno, ovo je bilo mjesto izbijanja ljekovite vode iz stijene, koja se nalazila stotinjak metara niže od zavjetne kapele prema moru. Početkom 20. stoljeća, točnije 1902. godine lokalitet prelazi u nadležnost austrougarske vojske.
Zmaj koji grli Madonnu izređen je prema "legendi o zmaju" iz knjige Valeriana Montia "Cenni storici di Sissano". Sklulpturu je izradio akademski kipar Tihomir Hodak. Visine 2,70 metara i težine 10 tona. Nalazi se na ulazu u bivšu vojnu zonu Monte Madonna | Svetica.